Rozhovor s novopečeným reprezentantem původem z naší Slavie

Rozhovor s novopečeným reprezentantem původem z naší Slavie


14. 11. 2022

Elbel: za půl roku z třetí ligy do reprezentace U21

Ještě letos v červnu hájil barvy Vratimova ve třetí nejvyšší soutěži, za necelý půlrok jeho nastartovaná kariéra v druholigovém Prostějova dostává další velký impuls. 

Obránce Jakub Elbel si vysloužil pozvánku do reprezentace U21 před přípravnými zápasy proti Portugalsku a Norsku. Vůbec poprvé v kariéře...

Elbel tak je úplným reprezentačním nováčkem, v mládežnických kategoriích jej nominace obloukem míjely. A teď dostává velkou šanci v týmu, který se příští rok v červnu vydá na mistrovství Evropy.

"Říkám si, jaký to je fofr. Klíčové bylo, že jsem se v létě posunul do Prostějova, kde se nám postupně začalo dařit a najednou šlo všechno ráz na ráz. Ale kluci z Vratimova si ze mě samozřejmě dělali srandu, jestli to s reprezentací myslím vážně...," líčil Elbel s úsměvem v rozhovoru pro www.fotbal.cz.

"Asi nejsou jediní, kdo je překvapený. Dřív pro mě reprezentace byla příliš vzdálená věc. Takže teď jsem na reprezentační pozvánku koukal taky... A teď jsem samozřejmě šťastný, pro mě i mé blízké to je velká událost. Zároveň to beru s pokorou. Uvědomuju si, kde jsem byl před pár lety nebo měsíci. Ve fotbale můžete být nahoře nebo zpátky dole hodně rychle," podotkl levonohý obránce, který se během podzimu napevno usadil v obraně Prostějova a řekl si o velkou reprezentační šanci.

Není to tak dávno, kdy zvažoval, zda má velké úsilí věnovat pouze fotbalu, v němž dlouho čekal na velký průnik. Z rodné severní Moravy v 18 letech zamířil do Liberce, zkušenosti sbíral i v Přepeřích ve třetí lize. Po třech sezonách bez většího progresu volil návrat blíže domovu, navíc se pustil do vysokoškolských studií ekonomie na soukromé ostravské univerzitě.

"Říkal jsem si, jestli má cenu být nějakých 400 kilometrů od domova s ne úplně jasnými vyhlídkami... Nakonec jsem se rozhodl jít zpátky domů a utvrdil se, že do toho ještě opravdu šlápnu a fotbalu obětuju maximum. Začal jsem spolupracovat s osobním kondičním trenérem, hrát třetí ligu ve Vratimově a k tomu nastoupil na vysokou školu. Ekonomie je dobrá volba, dělám obor řízení malého a velkého podniku. Člověk neví, kdy se mu takové vzdělání může hodit. Časově to je náročné - i s dálkovým studiem, ale chci vydržet, abych měl nějaký základ do života," říkal Elbel.

Zpětně si pochvaluje možnost hrát MSFL v barvách Vratimova. "Byla to celkově taková škola života. Musel jsem se otrkávat, i třetí liga je proti dorosteneckému fotbalu velká změna. V minulosti jsem trochu doplácel na to, že jsem hodně rychle vyrostl a měl nějaké fyzické limity. Během nějakého roku se všechno zlepšilo, spolupráce s kondičním trenérem po pár měsících začala přinášet výsledky. A hlavně jsem adaptoval na chlapský fotbal. Musel jsem se přizpůsobit, jak fyzicky, tak v nějaké herní vyzrálosti a soubojovém chování. Hodně mi to dalo, ale dlouho trvalo, než jsem se začal opravdu cítit na hřišti dobře," vzpomínal Elbel na nedávnou štaci v "amatérském" fotbale.

Letní přestup do Prostějova vnímá jako velký zlom na vysněné cestě do velkého fotbalu. "Vždycky jsem snil o tom, že se fotbalu budu věnovat na profesionální úrovni. Není to tak dávno, kdy jsem všechny peníze investoval do kondičního trenéra, výživy, suplementů. A zároveň mě vždy maximálně podporovali rodiče - bez nich bych to nedokázal," popisoval urostlý zadák, který v posledních třech druholigových zápasech zaznamenal také dvě branky - své první na profesionální scéně.

A zároveň jej těší, že v nedávné minulosti vytrval a nevzdal se šance hrát na nejvyšší úrovni. "Někdy jsem samozřejmě pochyboval, když se nedařilo a nějaký velký posun byl vlastně v nedohlednu. Ale pořád jsem doufal, že se prosadím. Každý to má dané jinak: někdo v 18 letech vystřelí do ligy a prosadí se hned, jiným - jako mně - to trvá o něco déle. A možná si toho všeho víc vážím. Jenom si přeju, ať to dobré období nekončí a můžu se dál posouvat," pokračoval opavský rodák.

V hlavě dál nosí velké sny, vlastním podzimním progresem se uspat nechce. "Jedno velké přání se mi splnilo v létě, kdy jsem začal dělat fotbal na profesionální úrovni. I za šanci ve druhé lize jsem byl vděčný. A samozřejmě bych si moc přál, kdybych se jednou dostal až do nejvyšší soutěže," popisoval Elbel.

Další velký sen si může splnit vzápětí - a odškrtnout první reprezentační start v životě. "To je další velká meta, ke které jsem hleděl. Samotná pozvánka je velká věc, slyšet před zápasem naši hymnu je ale asi to nejvíc, co může člověk dosáhnout. Netušil jsem, že bych tomu mohl být tak blízko. Moc bych si přál, abych se v reprezentaci uvedl dobře. Ale nejde si něco jen užívat, je potřeba uhrát i dobré výsledky. I když nás čekají skvělí soupeři," líčil Elbel před zápasy s Portugalskem a Norskem, které "Lvíčata" v rámci listopadové přípravy vyhlížejí.


zdroj :fotbal.cz